• Giriş

Basın Bültenleri

Elitcar, araç kiralama platformu “Vivi.com.tr”yi satın aldı, Türkiye’den tüm Dünyaya araç kiralamaya başladı

Elitcar, binlerce aracı ile 20 yıldır araç kiralama hizmeti vermesinin yanı sıra, tüm dünyada hizmet verebilen “vivi.com.tr” araç kiralama platformunu satın almıştır. Satın alma işlemine istinaden açıklama yapan Elitcar Turizm A.Ş. Genel Md. Selçuk Nazik, vivi.com.tr’nin 2010 yılında Türk yazılımcılar tarafından geliştirildiğini, uzunca zamandır devam eden görüşmelerin sonuçlandığını ve vivi.com.tr hisselerinin tamamını satın aldıklarını ve pazarlama yatırımları doğrultusunda vivi.com.tr’nin atılım içerisine gireceğini belirtti.  İş dünyasının, artık yeni bir döneme girdiğini ve dijitalleşmenin her geçen gün öneminin daha da yükseleceğine dikkat çeken Nazik, bu kapsamda, arama motoru ile fiyat-marka karşılaştırmasına imkân sunan “Vivi.com.tr” ile, araç kiralamada akılcı bir deneyimin başladığını vurguladı. Teknolojiye yapılan her kuruş yatırımın misliyle geri döneceğini bildiklerini, bu sebeple de modern çağda eşi benzeri görülmemiş bir krizin ortasında bir teknoloji şirketi olan vivi.com.tr’yi satın alarak, “Araç Kiralamada Covid-19’un ilacı olacağız” değerlendirmesini yaptı.

Araç kiralama sektörü 50 Milyar TL’ye yakın değer yaratıyor…

Türkiye’de araç kiralama sektörünün güncel aktif büyüklüğü 30 Milyar TL’ye ulaşmıştır. 2020 yılı ilk çeyreği itibari ile araç kiralama şirketleri 1.3 Milyar TL’lik yeni araç alımı yapmıştır. Araç parkı adet olarak geçen yılın aynı dönemine kıyasla %5 daralmış olmakla birlikte, ciro bazlı yatırımlar açısından değerlendirildiğinde, 800 Milyon TL’den 1,3 Milyar TL’ye yükselmiştir. Bu yatırımların otomotiv sektöründe üretici, satıcı, yan sanayi, yedek parça vb. çarpan etkisini düşündüğümüzde ise hem istihdama hem de otomotiv endüstrisine 50 milyar TL’ye yakın değer kattığı görülmektedir.

Pandemi sonrası yeni normalde, dolaşımın ağırlıklı olarak araçla sağlanacağı ve bunun da daha önce araç kiralamayan %15 ilave müşteri getireceğini beklediklerini belirten Nazik, ancak tüm bu ilave katkıya rağmen pandemi etkisi ile araç kiralama sektörünün, 2020 yılını en iyimser tahminle %30 ciro kaybı ile kapatacağını belirtmiştir. Araç kiralama deneyimini ilk kez yaşayacak yeni müşteriler ise teknolojik alt yapısı güçlü, verimli yönetilen şirketlerin bilançolarına olumlu katkı sunacaktır.   

Araç kiralama deneyimini ilk kez yaşayacak müşterilerin tüm siteleri tek tek gezmek yerine tek bir platform üzerinde, araç kiralama fiyatlarını görüp, karşılaştırıp, karar verip, kiralama yapabileceği “vivi.com.tr”, kullanıcı dostu bir araç kiralama platformudur. Diğer yandan, “vivi.com.tr’nin” adil yaklaşım anlayışı doğrultusunda tedarikçi araç kiralama firmaları da, doğrudan ödeme alarak tahsilat riski ya da ödeme bekleme sıkıntısı yaşamayacaktır. Dolayısı ile hem müşterilerin hem de tedarikçi firmaların yeni normal iş dünyasının tüm gerekliliklerine cevap verebilecek adil bir işleyiş ile, “vivi.com.tr”, yeni normal hayatın bir parçası olacaktır.

Vivi.com.tr yılda 25.000 aracın kiralandığı online platform olacak…

10 yıllık geçmişi ile vivi.com.tr platformunda kayıtlı 125.000 müşteri akılcı araç kiralama deneyimi yaşamıştır. Nazik, bu satın alma işlemi ile hedeflerinin, “2021 yılı sonuna kadar müşteri portföyünü 250.000’e çıkararak 100’e yakın tedarikçi ile 25.000 aracın kiraladığı bir platform olmak” olduğunu vurgulamıştır.

Sadece rakamsal olarak büyümenin, Elitcar olarak kendileri için yeterli olamayacağının altını çizen Nazik; “vivi.com.tr” platformuna tedarikçilerin kolayca üye olabilecek, ancak tedarikçi araç kiralama firmalarından en önemli beklentimiz, “vivi.com.tr” platformunu tercih eden müşterilere en iyi hizmeti sunmalarıdır. Gerek hijyen gerek ise araç bakımının diğer gereklilikleri açısından, müşteri memnuniyeti bizim için esastır” açıklamasını yapmıştır.  Bunun için de vivi.com.tr üzerinden, müşterilerin aldıkları hizmeti değerlendirebileceklerini ve müşteri memnuniyet puanı yüksek tedarikçilere bonus sistemleri uygulayacaklarını belirtmiştir. Şirket olarak DNA’larında “yenilik, yazılım ve teknolojinin” yer aldığını belirten Nazik, yenilikçi projelerle teknoloji alanında yatırım yapmayı sürdüreceklerini ve Türkiye’nin bu pandemi krizinden de güçlenerek çıkacağına inancının tam olduğunu ifade etmiştir.

 

Basın Ek Bilgi Notu:

vivi.com.tr 2010 yılında Türk yazılımcılar tarafından geliştirilmiş olan, müşterilerine çoklu araç ve tedarikçi seçeneği sunan online araç kiralama platformudur. Vivi.com.tr kendi araç filosuna sahip değildir, müşterilerine platforma üye araç kiralama şirketleri aracılığıyla hizmet sunar. Müşteriler araç kiralama istediği tarihe göre vivi.com.tr arama motorunda araç kiralama firmalarının günlük kiralama fiyatlarını görüp, karşılaştırma yapabilir ve kendisi için en uygun firmayı seçerek araç kiralama hizmeti alabilir. Vivi.com.tr sisteminde müşteriler ödemeyi doğrudan aracı kiralayacağı firmaya yapar bu şekilde vivi.com.tr platformu üyesi tedarikçi araç kiralama firması da tahsilat riski yaşamaz. Ayrıca müşteriye kiralama yapma konusunda onay ve değerlendirme vivi.com.tr üyesi tedarikçi araç kiralama firmasındadır, araç kiralama firması değerlendirmeleri yaptıktan sonra kiralama yapma konusunda onay verir.     

Ayrıca vivi.com.tr dünyanın her yerinde hizmet verebilecek teknolojik alt yapıya sahiptir, çok uluslu araç kiralama firmaları da vivi.com.tr platformuna üye olabilir vivi.com.tr rezervasyonu ülke bazında tedarikçiye yönlendirebilir bu anlamda vivi.com.tr tedarikçileri aracılığıyla Avrupa’da, ABD’de de araç kiralama hizmeti sağlayabilir.

vivi.com.tr avantajları;

  • Araç kiralama şirketlerinin sitelerini tek tek gezmektense, tek bir site üzerinden güvenilir araç kiralama firmalarına tek tıkla ulaşabilir, fiyatlarını ve araçlarını karşılaştırabilirsiniz.
  • Müşteriler tedarikçi firmaların araç parklarına göre sağlayacağı özel indirimli fiyatları yakalama şansına sahip olur. Bu yönüyle vivi.com.tr müşterilerine en uygun fiyat garantisi sunar.  Ayrıca platforma üye araç kiralama firmaları arasındaki rekabet daha uyguna araç kiralama fırsatı sunar, firmaların liste fiyatlarının da altında araç kiralamak mümkün olur.
  • Her araç kiralama firmasının farklı kiralama şartları olmasına rağmen, vivi.com.tr kendi tedarikçileri ile arasında sözleşme yaptığı için; Kasko-Sigorta koşulları, Araç depozito bedeli, ehliyet süresi, sürücü yaşı gibi önemli kriterlerin yanı sıra başınıza gelebilecek tüm durumlar için müşterilerine standart bir kiralama koşulu sunar.
  • Rezervasyon değişikliği ve iptali her şey tek tık ile kontrol altındadır. Müşteriler ücretsiz rezervasyon iptali yapabilir.
  • Müşteriler vivi.com.tr çağrı merkezi ile 7/24 canlı destek alabilir.
  • Vivi.com.tr kiralama sürecinde ve sonrasında her zaman müşterisinin yanındadır. Kiralama süreci sonunda anket ile servis sağlayıcı araç kiralama firmasına puan verilir. Bu puanlar arama sonuçlarını doğrudan etkilediği için tedarikçi firmalar tarafından müşteri memnuniyeti her zaman ön planda tutulur.
  • Aracı dileyen müşterilerin kapısına kadar getirip, araç teslim formunun kapıda imzalanması sağlanabilir. Böylelikle vivi.com.tr müşterileri dilediği aracı kendi kapısında teslim alabilir.  
  • Tüm işlemlerde hem tedarikçi firma temsilcisi hem de müşteriler sms ve mail ile bilgilendirilir. Bu kontrol ve takip sayesinde olabilecek hata payı en aza indirgenir.
  • Geniş tedarikçi ağı ile ekonomik, orta, üst, lüks tüm araç gruplarında ve neredeyse tüm illerde araç kiralaması mümkündür.